Jak wygodnie kupować na Aliexpress?

article-01

Polscy internauci coraz chętniej kupują przez Internet. Szczególnie rośnie liczba kupujących na chińskim portalu Aliexpress. Z najnowszych danych MegaPanelu wynika, że już ponad 2,5 mln użytkowników odwiedza chiński portal Aliexpress.com.

Pragniemy Wam przybliżyć, w jaki sposób bezpiecznie kupować na Aliexpress oraz na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać. W odróżnieniu od serwisu Alibaba.com, który skierowany jest w głównej mierze do importerów, firm handlowych czy hurtowni, na portalu Aliexpressie nie spotyka się klasycznych chińskich oszustw na byłego pracownika, zmianę rachunku bankowego czy nieistniejącą firmę w Chinach. Nie oznacza to jednak, że kupowanie poprzez portal Aliexpress jest w pełni bezpieczne.

Czym jest portal Aliexpress?

Aliexpress to chińska internetowa platforma skierowana do indywidualnych użytkowników na całym świecie, którzy chcą rozpocząć import z Chin małej ilości produktów (należy pamiętać, że poprzez zakupy na portalu Aliexpress stajesz się importem, ale o tym w dalszej części poradnika). Jest to platforma, na której można zamówić niemal każdy produkt w niskiej cenie i małej ilości. Zamawianie produktów jest łatwe. Niestety jest kilka pułapek, na które warto zwrócić uwagę. Przy zachowaniu środków ostrożności, można minimalizować ryzyko zakupu.

Jeżeli planujecie importować produkty poprzez portal Aliexpress do Polski, Anglii, Stanów Zjednoczonych czy innych krajów Zachodu, zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami jak kupować na Aliexpress!

Import produktów poprzez Aliexpress

Użytkowników korzystających z portalu Aliexpress podzielić można na dwie grupy:
• osoby prywatne kupujące produkty na własny użytek,
• osoby kupujące w celu odsprzedaży danego towaru.

1. Kupowanie dla własnego użytku

Jeżeli planujecie kupno towarów na portalu Aliexpress do własnego użytku i chcecie uniknąć dodatkowych opłat celno-skarbowych, to musicie zapamiętać jedną prostą zasadę.

Jeżeli łączna wartość zamówionych towarów w jednej paczce nie przekroczy wartości 150 euro, to nie musicie opłacać cła (stawki celne można sprawdzić w systemie ISZTAR). Może za to zostać naliczony podatek VAT, dla którego granicą zwolnioną z opodatkowania jest 22 euro.

W sytuacji gdy przesyłka wysłana jest jako prezent, tzw. gift, od osoby prywatnej (nie firmy) to przepisy krajowe zwiększają kwotę wolną od podatku do 45 euro.

Towar wysłany jako gift o wartości 40 euro – cło = 0%, VAT = 0%.
Towar wysłany od firmy o wartości 20 euro – cło = 0%, VAT = 0%.
Towar wysłany od firmy o wartości 40 euro – cło = 0%, VAT = 23%.
Towar o wartości 160 euro – cło kilkuprocentowe, VAT = 23%.

Niezależnie, czy kupujecie towar o niskiej zadeklarowanej wartości, czy importujecie większe ilości, zawsze trzeba liczyć na kontrolę służby celnej! Prowadzone one są wyrywkowo.

2. Import towarów i ich dalsza sprzedaż

Większość produktów, które wystawiane są na portalu Aliepress produkowane są w Chinach na wewnętrzny rynek. Nie są to złe produkty, jednak często nie spełniają standardów bezpieczeństwa wymaganych w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Należy pamiętać, że import produktów niespełniających norm unijnych i standardów bezpieczeństwa jest nielegalny. W przypadku jego odsprzedaży i ewentualnego wypadku, to importer za to odpowiedzialny.

PAMIĘTAJCIE! To zawsze importer jest odpowiedzialny za towar i gwarancję zgodności towaru ze standardami unijnymi. Chińscy producenci i osoby sprzedające towaru na portalu Aliexpress nie ponoszą odpowiedzialności za towar. Warto wspomnieć o prawidłowym oznaczeniu towaru.

W przypadku decyzji o imporcie większej ilości towaru, zalecamy zrobienie testów laboratoryjnych i jego sprawdzenie. Dodatkowo, należy sprawdzić standardy i dyrektywy wymagana dla produktu w danym kraju. Należy pamiętać o prawidłowym oznaczeniu CE, ROHS. Chińczycy często stosują łudząco podobne oznaczenie CE przy imporcie z Chin, o którym już wcześniej pisaliśmy.

Krok 1 – Wyszukanie produktu i dostawcy na portalu Aliexpress

1. Wybór dostawcy na Aliexpress

W odróżnieniu od portalu Alibaba.com, na którym firmy mają pełne profile i znak Gold Supplier (poczytajcie, czym tak naprawdę jest Gold Supplier), na portalu Aliexpress informacje o sprzedających są bardzo ograniczone. Utrudnia to wyselekcjonowanie dobrego dostawcy. Jednak serwis rekompensuje to utrudnienie komentarzami kupujących, które na wzór polskiego Allegro czy amerykańskiego eBay są widoczne i dostępne dla każdego. Wybierajcie dostawców, którzy mają dużo pozytywnych komentarzy.

Zalecamy również zapoznanie się z tymi negatywnymi komentarzami, w celu poznania pełnego obrazu dostawcy

2. Wybór towarów na portalu Aliexpress

Serwis oferuje miliony różnych produktów. W celu rozpoczęcia zakupów, należy się zarejestrować. Natomiast oferty można przeglądać bez konieczności zakładania konta. Portal Aliepress oferuje 9 głównych kategorii, które dzielą się na dziesiątki podkategorii. Dużym ułatwieniem jest dostępna wyszukiwarka produktów – wystarczy wpisać nazwę produktu i otrzymamy dziesiątki, jak nie setki, ofert.

Jakich produktów należy unikać?

Jeżeli nie jesteście pewni co do standaryzacji produktów, unikajcie ich. Głównie chodzi tu o maszyny i specjalistyczną elektronikę. Wielu kupujących na portalu Aliexpress powtarza, że nie kupuje produktów, od których może zależeć ich życie (np. przedłużacze, garnki elektryczne, drobny sprzęt AGD).

Dodatkowo zalecamy, by nie kupować markowych towarów. Znajdziemy je w ogromnych ilościach po bardzo niskich cenach. Jednak należy pamiętać, że nie da się kupić nowego iPhone’a 6 w Chinach w cenie 100 dolarów, czy markowych ubrań po kilkanaście złotych. Dodatkowo decydując się na zakup markowych towarów, narazić się można na wysokie kary.

W przypadku kontroli paczki przez urząd celny i stwierdzenia importu podrobionych towarów chronionych prawem i oznaczonych logo znanych firm, możemy zostać zmuszeni do zapłaty wysokich kar i ponieść koszty zniszczenia towaru. Znane są przypadki kupna podrobionych telefonów (nawet bez wiedzy kupującego) i kosztów związanych z odszkodowaniem i zniszczeniem towaru sięgających 3000–5000 zł.

Zamówienie i wysyłka towarów

Jeżeli już wybierzesz wiarygodnego sprzedawcę na portalu Aliexpress, to pozostaje wybór sposobu wysyłki towaru. Wielu sprzedawców oferuję usługę „Free Shipping” i z reguły przy wyborze „China Post Air Mail” wysyłka do Polski jest całkowicie darmowa.

Tutaj należy upewnić się, czy wysyłka faktycznie jest za darmo. Niektórzy sprzedawcy deklarują darmową wysyłkę, a potem twierdzą, że została ona nieopłacona, ale starają się wysłać towar na koszt odbiorcy.

W przypadku gdy nie chcecie czekać 2-3 tygodnie, a czasem nawet 5 tygodni, na paczkę wysłaną pocztą (wysyłka China Post Air Mail trwa z reguły 15-34 dni), to istnieje możliwość skorzystania z innych firm kurierskich, takich jak EMS czy DHL. Towar otrzymacie w ciągu kilku dni. Jednak w tym przypadku musicie liczyć się z dodatkowymi kosztami wysyłki (ok. 20–100 USD – cena zależna jest od wagi i gabarytów paczki). Jeżeli nie otrzymacie przesyłki po upływie 5 tygodni, to istnieje ryzyko, że padliście ofiarą oszusta.

Płatność na portalu Aliexpress

Zakup towarów na portalu Aliexpress przypomina zakupy na Allegro i tak samo jest z płatnością. Dotychczas warunkiem koniecznym było posiadanie karty kredytowej, jednak od paru tygodni w związku coraz większą popularnością Aliexpress w Polsce istnieje możliwość zapłaty poprzez Przelewy24, a co za tym idzie, przelewem bankowym. Przelewy24 obsługują ponad 120 polskich banków, tak więc niezależnie w jakim banku posiadać konto internetowe możesz bezproblemowo zapłacić przelewem internetowym.

Wybierając płatność kartą kredytową należy sprawdzić w banku wydającym kartę kredytową, jak wyglądają dodatkowe opłaty. Są one często ukryte w cennikach i regulaminach. Należy również sprawdzić, w jakiej walucie (euro czy dolar) przeliczane są złotówki, oraz po jakim kursie (banki stosują różne spready).

Warto wspomnieć jeszcze o możliwości płatności poprzez Western Union, w Polsce jest to mało popularna metoda, ale w USA czy Angilii spotkacie punkt Western Union niemal na każdym rogu ulicy.

Odbiór towaru i spory ze sprzedającym na portalu Aliexpress

Tak jak wspomnieliśmy na początku, towar może zostać zatrzymany przez urząd celny do kontroli. Jeżeli czas oczekiwania się wydłuża, warto sprawdzić, czy nasz towar nie został zatrzymany, a jeżeli tak, to należy natychmiast założyć spór ze sprzedającym.

Sprzedawcy na portalu Aliexpress nie otrzymują pieniędzy za sprzedany towar w momencie sprzedaży, a dopiero, kiedy kupujący otrzyma przesyłkę i potwierdzi, że wszystko jest ok i jest zadowolony. Warto pamiętać, że na wyrażenie swojej opinii o kupionym towarze mamy tylko 2 miesiące od momentu zakupu. W przypadku braku reakcji sprzedający otrzyma pieniądze za towar.

Jeżeli towar nie spełnił oczekiwań i jesteście niezadowoleni to można zgłosić reklamację poprzez otwarcie sporu. Znów przypominamy, że mamy na to 2 miesiące od dnia zakupu. Po upływie tego terminu możliwość otwarcia sporu przepada. Należy pamiętać, że na przesyłkę można czekać do 35 dni. Jeżeli nie otrzyma się towaru po tym okresie, należy koniecznie zwrócić się do sprzedającego lub otworzyć spór.

W przypadku otwarcia sporu z powodu nieotrzymania paczki zalecamy, by wstrzymać się do ok. 50 dni. Jak otworzymy spór zbyt szybko, Chińczycy będą nalegali na zamknięcie sporu, twierdząc, że paczka dojdzie za kilka dni. Otwarcie sporu jest możliwe tylko raz. W przypadku zamknięcia, nie będzie można otworzyć sporu po raz drugi.

Jeżeli druga strona się nie ustosunkuje, to automatycznie po 60 dniach otrzymamy zwrot. Należy pamiętać, by dokładnie czytać opisy przedmiotów, ponieważ portal Aliexpress podchodzi neutralnie do sporów i w przypadku zasadnego tłumaczenia ze strony sprzedającego, nie uwzględni sporu.

Czy warto kupować na Aliexpress?

Jak widać, zakupy na portalu Aliexpress nie są trudne, a ryzyko – w porównaniu do klasycznego importu z Chin – relatywnie niskie. Można je zniwelować prawie do zera przy zachowaniu czujności. Mamy nadzieję, że udało się nam odpowiedzieć na pytanie jak kupować na Aliexpress.